DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU - 14 sierpnia 2022

1. Dziś kolejna wakacyjna niedziela, w kalendarzu liturgicznym dwudziesta niedziela zwykła w ciągu roku. Zwracamy się w modlitwie do Boga, abyśmy miłując Go we wszystkim i ponad wszystko, otrzymali obiecane dziedzictwo, które przewyższa wszelkie pragnienia (kolekta mszalna). Niech moc Pana płynąca z tajemnicy Eucharystii umacnia nas na drogach codziennych obowiązków.

2. Jutro, 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara w to, że Maryja po ziemskim życiu została z ciałem i duszą wzięta do nieba, istniała już w pierwotnym Kościele. Oficjalnie sformułował ją papież Pius XII dogmatem w 1950 roku. Msze Święte w naszej świątyni w porządku niedzielnym.

3. W polskiej tradycji jutrzejsza uroczystość nosi nazwę święta Matki Bożej Zielnej. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Tego dnia błogosławione są bukiety kwiatów, ziół i warzyw. W ten sposób będziemy dziękowali Bogu za pierwsze tegoroczne zbiory i owoce ziemi.

4. Jutro przypada również kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tak zwanego Cudu nad Wisłą. Polacy odnieśli wówczas wielkie zwycięstwo w walce z wojskami bolszewickimi. Ten dzień obchodzony jest także jako Święto Wojska Polskiego.

5. W czwartek nasze modlitwy zaniesiemy do Boga przez wstawiennictwo św. Rity. Zapraszamy na Mszę św. wieczorną.

6. W tym tygodniu patronują nam:
- środa, 17 sierpnia - Święty Jacek,  prezbiter, dominikanin, gorliwy misjonarz, wielki czciciel Matki Bożej;
- sobota, 20 sierpnia - Święty Bernard, opat cysterski z Clairvaux we Francji,  doktor Kościoła.

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w wierze, nadziei i miłości oraz nieustannego trwania przy Chrystusie i nieustannej opieki Maryi Wniebowziętej.

8. Polecamy prasę katolicką. Gość Niedz. poleca: "Pusty grób Maryi" - jak zakończyło się ziemskie życie Maryi?; "Polityka pamięci" - komu i dlaczego przeszkadza odwoływanie się do historii; "Dlaczego warto się przytulać?" - jaki jest naukowy przepis na idealny uścisk.  NIEDZIELA poleca: "Pielgrzymki - reaktywacja" - na Jasną Górę znów przybywa tysiące pielgrzymów; "Jak przebaczyć po zdradzie?" - jak naprawić małżeństwo?

9. Przewodnicy kalwaryjscy zapraszają na pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. Szczegóły na tablicy ogłoszeń. Przypominamy o zapisach na pielgrzymkę do Częstochowy na wejście pieszej pielgrzymki.

10.  18.08. od godz. 15.00 na parkingu przy naszym kościele będzie można dokonać, różnych badań. Jakich można się dowiedzieć z kartek reklamowych, które znajdują się na stoliku z gazetami.

11. W ostatnim tygodniu odeszła do domu Ojca + Józefa Bielak. Niech miłosierny Pan, okaże jej łaskę i wprowadzi do krainy życia wiecznego.

WNIEBOWZIĘCIE NAJŚW. MARYI PANNY - 15 sierpnia 2022

1. Dziś, 15 sierpnia, celebrujemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara w to, że Maryja po ziemskim życiu została z ciałem i duszą wzięta do nieba, istniała już w pierwotnym Kościele. Oficjalnie sformułował ją papież Pius XII dogmatem dopiero w 1950 roku. Msze Święte dzisiaj w naszej świątyni w porządku niedzielnym.

2. W Polsce dzisiejsza uroczystość nosi nazwę święta Matki Bożej Zielnej. To właśnie Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Dlatego dziś błogosławione są bukiety kwiatów, ziół  i warzyw. W ten sposób wyrażamy wdzięczność Bogu za pierwsze tegoroczne zbiory i owoce ziemi.

3. Dziś przypada 122. rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, czyli tak zwanego Cudu nad Wisłą. Wówczas polscy żołnierze odnieśli wielkie zwycięstwo nad wojskami bolszewickimi, broniąc wolności naszej ojczyzny. Modlitwą ogarniamy dzisiaj wszystkich, którzy zginęli w obronie naszej suwerenności.

4. Dziś przypada także Święto Wojska Polskiego. Przez wstawiennictwo Maryi Wniebowziętej polecamy Bogu wszystkich żołnierzy. Niech ich służba w naszej ojczyźnie i poza jej granicami przyczynia się do szerzenia pokoju na świecie.

5. Polecamy prasę katolicką. Gość Niedz. poleca: "Pusty grób Maryi" - jak zakończyło się ziemskie życie Maryi?; "Polityka pamięci" - komu i dlaczego przeszkadza odwoływanie się do historii; "Dlaczego warto się przytulać?" - jaki jest naukowy przepis na idealny uścisk.