"Tryptyk Rzymski" Jana Pawła IIw starosądeckim kinie Sokół
W 16. rocznicę pobytu Ojca Świętego na starosądeckiej ziemi, młodzież z Parafii Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu, 4 czerwca 2015r., w Boże Ciało, zaprezentowała spektakl pt. "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II. Warto byśmy przypomnieli sobie dzisiaj słowa Ojca Św. JP II wypowiedziane wówczas, na starosądeckich Błoniach - "Święci nie przemijają, święci żyją świętymi i pragną świętości. Nie lękajcie się być świętymi". Czy rzeczywiście wracamy do tych chwil? Święty, to człowiek zdrowy duchowo. Kościół to szpital, który troszczy się o zdrowie ducha. My jesteśmy pacjentami, którzy niezbyt pilnie stosują się do zaleceń głównego Ordynatora, którym jest Jezus Chrystus. Jego zalecenia są konkretne, natomiast my traktujemy je tak, jak wiele zaleceń lekarzy. Tak jest i z naszą świętością - każdy z nas chciałby być w pełni zdrowy duchowo.
Spektakl rozpoczął występ dzieci ze scholii "Boże Światełka", działającej przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu, które zaśpiewały dla Mamy i taty z okazji ich święta. Słowo wstępne powiedział Gospodarz spotkania ks. Proboszcz Janusz Ryba. Następnie młodzież przedstawiła spektakl, który składał się z III części:Strumień, Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej i Wzgórze w Krainie Mori. Na początkumłodzieżwprowadziłazgromadzonych w stan zdumienia nad pięknem otaczającego świata, górskiego źródła i nad obfitością Bożego stworzenia, dalej w poetyckiej wizji została przedstawiona sztuka malarska Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, w której Bóg przedstawiony jest jako Twórca Doskonały, nieustanny budowniczy. W końcowym rozważaniu nawiązano do wydarzenia "pamiętnego roku dwóch konklawe", kiedy Jan Paweł II został ogłoszony papieżem.
W ostatniej części Tryptyku została zaprezentowanapoetycka historia biblijnego Abrahama, ojca narodu żydowskiego, który idąc za Głosem musi ciągle wybierać, decydować, ale i ufać, wierzyć w opiekę Stwórcy.
Jan Paweł II w swoich tekstach zapewnia każdego z nas, że człowiek nie jest sam, gdyż "Omnia nuda et apertasuntante oculos Eius"-bo wszystko odkryte jest i odsłonięte przed Jego oczami.
W spektaklu wyreżyserowanym przez Panią Danutę Hejmejrecytowali poezję Ania Lipka, Magdalena Chruślicka, Przemek Skoczeń, Mateusz Zwoliński, Maciek Radecki i Ernest Jaworski. Całość uświetnił występ zespołu "Starosądeczanie". Nad oprawą graficzną czuwał Krzysztof Wenecki.